20091201

Sessiz Melodi @ Radyo ODTU 103.1

Merhabalar!

Bir yıldan fazla süren bir "sessiz"lik ardından yine blog'uma bir girdi ekliyorum. Bu süreç boyunca blog sessiz kalsa bile melodiler sessiz kalmadı, sürekli yeni ve derin müzikler peşinde dolanmaya devam ettim, ve sonunda kendimi Radyo ODTÜ'de buldum.

Artık Sessiz Melodi, Radyo ODTU'deki programımın resmi adı. Her pazar sabahi saat 9-11 arasinda burada bir miktar ruhunu aktarmaya çabaladığım müzikleri Ankara çapında yayın yapan bir radyoyla paylaşıyorum. Radyo frekansı yerine internet'i tercih eden birisiyseniz ya da Ankara'da değilseniz, www.radyodtu.com.tr üzerinden de nerede olursanız olun bu programa dinleme şansınız da var :)Bu programin ortaya cikabilmesi, Radyo ODTU'nun yenilenme planlari olmasaydi mumkun olmayacakti. Radyo ODTU'yle önceden pek iletişimim olmamıştı, ODTU'ye kayıt olmadan okuldaki bir standlarına gidip "Ben ODTÜ'yü sizin radyonuzla sevdim" demem dışında :) Radyo programı için yaptığım görüşmede, kaliteyi korumanın tek yolunun "tek düzelik" olmadığını düşündüklerini paylaşmışlardı, ya da değişimin kaliteyi de değiştirmesi gerekmedğini, aynı kaliteyi korumak /yükseltmek istediklerini ve bunu da biraz farklı tatlar deneyerek yapmaya çalışacaklarını. Bir miktar Açık Radyo'daki "açık"lığı sezdim fikirlerinde. Benim programın hikayesi durumu özetlemeye yardımcı olabilir belki. Lounge/downtempo/chillout ya da belki de tarzlarla sınırlandırmadan, pazar sabahı programı için kaliteli, sabahın rengine uygun modern müzikler çalacak birisini bulsak keşke'den yola çıkarak, Duygu'nun önerisiyle bana ulaştılar, önceki kayıtları ilettim, ve her şey yolunda gitti diyelim :) Kültür Pazarı sabahında klasik müzik dinlemeye alışkın birisini, modern downtempo müziğin bestecileriyle / orkestra şefleriyle buluşturabileceklerine inanmalarını ve bu yolda bana güvenmiş olmalarını kendim ve dinleyenler adına sevinçle karşıladığımı belirtmeme gerek yok sanırım :)

Radyo ODTU, bu yaklaşımlarıyla, zamanında Radyo Bilkent'te gördüğüm en ufak bir değişime ve bilgiden gelecek bir katkıya karşı kapıları kapatma yaklaşımından sonra, daha kişilikli ve heyecanlı radyocularla beraber olduğumu farkettirdi bana. Belki bu farkı oluşturmada bir miktar Bılkent yönetiminin Radyo Bilkent'i bir öğrenci klübü olarak görüyor olması ve sürekliliği sağlayamama düşüncesinin yarattığı -anlamsız- bir korku da etkili oluyordur, bilemem. Zaten başka fikirlere kapıları kapalı olduklarından çok da önemsemiyorlardır bu durumu sanırım. Bu da böylece zamanında Radyo Bilkent'le yaşadığım maceranın bloguma ufak yansıması olsun :)

Sessiz Melodi, yayınına 7 Kasım Pazar günü başladı. Pazar günü'nün Radyo ODTU'deki adının Kültür Pazarı olduğunu radyonun takipçileri biliyordur. Sessiz Melodi bildiğim kadarıyla Radyo ODTU'deki dönüşümün yayın saatlerinde başladığı ilk program oldu, bir Kültür Pazarı programı olarak :) Radyo ODTU'deki dönüşüm ufak ufak, farklı gün ve yayın saatlerine yayılacak şekilde devam ediyor bildiğim kadarıyla.

Bu zamana kadar burada haberi duyuramamın nedeni, ne yazık ki yine zaman darlığı oldu. Bu yazıya da daha çok zaman ayırıp daha da güzelleştirebilmeyi, kişiselleştirebilmeyi dilerdim. Artık haberi geciktirmek istemedim, ve bir an önce program listelerini de paylaşabilmek adına işbu yazıyı sizlerle paylaştım :) Radyo ODTU'ye sağladıkları fırsat için çok teşekkürler. Ayrıca, bu programın yayınlanmasında radyodaki asistanım Seda'nın da önemli katkıları olduğunu belirtmek istiyorum ;)

Şimdi haberi aldınız. Sonrasında bir Pazar sabahında radyoyu/bilgisayarı açtınız, playlist'leri de dilediğiniz zaman bu blog üzerinden takip ettınız... :) Yol planımız bu şekildedir efendim, umarım duyduklarınızdan ve onların size hissettirdiklerinden memnun kalırsınız :)

3 yorum:

Devrim Baris Acar dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Adsız dedi ki...

Hayat bir kompozisyondu...

indietone dedi ki...

pazar sabahları malesef çalışıyorum
dinleme imkanım yok buradan takip edebilirim ama o heyecenı yansıtmaz.